Projektowanie w obiektach zabytkowych - faza przedprojektowa. Ochrona zabytkowego krajobrazu kulturowego, prace przedprojektowe związane z zielenią zabytkową.
LO/0083/Std/2017

Szkolenie dotyczy badań przedprojektowych koniecznych do wykonania przed przystąpieniem do projektu budowlanego w obiekcie zabytkowym objętym ochroną konserwatorską. Tematy te mają dla architekta - koordynatora inwestycji charakter informacyjny, wyjaśniający czego może oczekiwać od innych specjalistów - wykonawców tych badań, aby zbudować ramy całego przedsięwzięcia związanego z zabytkiem.

2017-10-26

16:20 - 16:30

Rejestracja

16:30 - 17:30

Wykład: Postępowanie w pracach przedprojektowych z zielenią usytuowaną w obrębie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków

Wykład ma na celu zapoznanie architektów z problematyką dotyczącą niezbędnych działań przedprojektowych i przedrealizacyjnych związanych z zielenią zabytkową oraz zielenią znajdującą się na terenie nieruchomości zabytkowej.  Wartości zabytkowe wynikające z przeprowadzonych analiz powinny być uwzględniane w pracach projektowych odnoszących się do nieruchomości zabytkowej.

1.      Prawne podstawy ochrony zieleni o charakterze zabytkowym.

-    Ustawa z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tj. Dz.U.2014, poz.1446 ze zm.);

-    Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (tj. Dz.U.2016, poz.2134 ze zm.).

2.      Rodzaje zieleni o charakterze zabytkowym:

-    historyczna zieleń zabytkowa pozostająca pod ochroną konserwatorską, w szczególności: parki, ogrody, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne i zoologiczne, jordanowskie i cmentarze;

-    drzewa i krzewy znajdujące się na obszarze nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.

3.      Definicje obowiązujące w prawodawstwie polskim przydatne podczas prac przedprojektowych i przedrealizacyjnych związanych z zielenią o charakterze zabytkowym.

4.      Walory zieleni usytuowanej w obrębie nieruchomości zabytkowej

-    wartości przyrodnicze,

-    wartości zabytkowe.

5.      Działania przedprojektowe i przedwykonawcze w zakresie zieleni związane z nieruchomością wpisaną do rejestru zabytków:

-    analiza treści decyzji wpisu do rejestru zabytków,

-    inwentaryzacja zieleni,

-    plan gospodarki drzewostanem,

-    uzyskanie zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na usunięcie drzewa lub krzewu, jeżeli istnieje taka potrzeba.

6.      Zasady postępowania dotyczące usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.

17:30 - 17:40

Przerwa kawowa

17:40 - 18:40

Wykład: Realizacja ochrony zabytkowego krajobrazu kulturowego w działaniach projektowych i planistycznych

Wykład ma na celu zapoznanie urbanistów i architektów z problematyką ochrony zabytkowego krajobrazu kulturowego, waloryzacją, zasadami i formami jego ochrony. Ochrona zabytkowego krajobrazu kulturowego wymagana jest nie tylko ze względu na prawodastwo polskie, ale obowiązek ten nakłada również ratyfikowana przez Polskę Europejska Konwencja Krajobrazowa. 

1.      Prawne podstawy ochrony krajobrazu kulturowego:

-    Ustawa z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U.2014, poz.1446 ze zm.);

-    Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (Dz.U.2015, poz.774 ze zm.);

-    Ustawa z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz.U.2017, poz.1073);

-    Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2017, poz. 519 ze zm.);

-    Europejska Konwencja Krajobrazowa (DZ.U.2006, nr 14, poz.98).

2.      Definicje obowiązujące w prawodawstwie polskim przydatne podczas prac przedprojektowych i przedrealizacyjnych związanych z zabytkowym  krajobrazem kulturowym

3.      Walory zabytkowe krajobrazu kulturowego i jego wartościowanie

4.      Formy ochrony zabytkowego Krajobrazu kulturowego

5.      Zasady powoływania parków kulturowych

6.      Audyt krajobrazowy

18:40 - 18:50

Dyskusja

Prowadzący

Architekt krajobrazu, wieloletni pracownik instytucji wyspecjalizowanych w ochronie i opiece nad zabytkami z ponad trzydziestoletnim stażem, obecnie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, od 1997 r. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie: krajobraz kulturowy, specjalizacji: krajobraz kulturowy, krajobraz warowny, fortyfikacje, budowle obronne, parki i ogrody. Członek Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS, Założyciel i pierwszy Prezydent IcoFort - ICOMOS International Scientific Committee on Fortifications an Military Heritage, członek Blue Shield oraz członek Polskiego Komitetu Doradczego przy Premierze PR.

Miejsce
Łódzka Okręgowa Izba Architektów RP
Północna 12
91-420 Łódź
Forma
Stacjonarne
Kontakt do organizatora

725-488-715
lodzka.biuro@iarp.pl

Cel
Uwzględnienie w praktyce projektowej przekazanych na szkoleniu informacji umożliwi realistyczne i bezpieczne zbudowanie harmonogramu procesu inwestycyjnego obiektu zabytkowego oraz podjęcie decyzji projektowych uwzględniających zachowanie wartości zabytku. Pozwoli to zminimalizować potencjalne trudności we współpracy z organem konserwatorskim i usprawni otrzymanie pozwolenia konserwatorskiego na prace przy zabytku. Działania te będą miały również wpływ na wzrost poziomu ochrony i opieki nad zabytkami.
Aby zarejestrować się na szkolenie, musisz się zalogować!