SCHRONY i MDS: nowe wymagania dla budynków oraz miejsca doraźnego schronienia
23-04-2025, rozpoczęcie o 16:00. Warszawa - MA/0026/Std/2025

Zapraszamy na dwuczęściowe szkolenie o ustawie "schronowej":

Część 1: podstawowe pojęcia i zagadnienia związane z budownictwem ochronnym – projektowaniem schronów/ukryć/miejsc doraźnego schronienia.
Z założenia to szkolenie ma dać podstawy do kolejnego szkolenia z zakresu projektowania obiektów typu schron, ukrycie, miejsce doraźnego schronienia, dla których Warunki techniczne są na etapie procedowania.
Szkolenie przedstawi podstawowe elementy obiektu ochronnego, wyjaśni pojęcia: zagruzowania, hermetyzacji, okresów eksploatacji obiektu, podstawowe elementy wyposażenia technicznego: urządzenia filtro wentylacyjne, automatyczne zawory przeciwwybuchowe, wywiewne klapy schronowe.

Część 2: analiza przepisów projektu Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków organizowania oraz wymagań, jakie powinny spełniać miejsca doraźnego ukrycia. W chwili obecnej projekt jest na etapie konsultacji społecznych i w połowie maja 2025 powinien być aktem skierowanym do publikacji. W związku z tym, że Miejsca Doraźnego Schronienia mają się stać ważnym elementem obrony ludności – w projektowanym budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnych wielorodzinnych, kondygnacje podziemne mają być tak projektowane by możliwe było zlokalizowanie w nich MDS, przedmiotem szkolenia będzie analiza, jak nowe przepisy mogą wpływać na praktykę projektową.


1. Zaloguj się, aby zapisać się na szkolenie.
2. W ciągu godziny otrzymasz e-mail z potwierdzeniem rejestracji od IARP.Szkolenia, tytuł wiadomości: "Potwierdzenie rejestracji na szkolenie".
3. W na końcu tej wiadomości znajdziesz link do szkolenia – kliknij go w dniu szkolenia.
4. Szkolenie będzie nagrywane. Linki do prezentacji oraz nagrania będą dostępne w zakładce "Pliki" po zalogowaniu się na platformę szkoleniową IARP w ciągu maks. 2 dni.

Co z oczu to z serca? – Zasady wykonywania hydroizolacji ścian zewnętrznych budynków zagłębionych w gruncie / szkolenie on-line
24-04-2025, rozpoczęcie o 15:00. Wrocław - DS/0015/War/2025

Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy na temat zasad wykonywania hydroizolacji ścian zewnętrznych budynków zagłębionych w gruncie.

Uwaga: Link do szkolenia prześlemy w dniu szkolenia do godz. 13.00

KPA - Postępowanie administracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem postępowania w przedmiocie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
26-04-2025, rozpoczęcie o 09:30. Olsztyn - WM/0028/Std/2025

Szkolenie poprowadzi adwokat Dominika Szumała-Walczak, specjalizująca się w prawie administracyjnym oraz zagadnieniach związanych z procesem inwestycyjno-budowlanym. Pani adwokat od marca udziela członkom WMOIA RP porad prawnych związanych z wykonywaniem zawodu architekta.

Podczas szkolenia przybliżone zostaną podstawowe zasady postępowania administracyjnego wynikające z Kodeksu postępowania administracyjnego, a także omówione zostaną wyjątki i szczególne rozwiązania wprowadzone przez Prawo budowlane w kontekście uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Omówienie Rozporządzenia Min. Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. ws. technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie dotyczącym ochrony PPOŻ
29-04-2025, rozpoczęcie o 16:30. Gdańsk - PO/0029/Std/2025

W trakcie szkolenia omówione zostanie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r., poz. 1225 ze zm.), które w głównej mierze określa wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej dotyczące budynków nowoprojektowanych oraz poddawanych przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania. Wykład zakończony będzie panelem dyskusyjnym, podczas którego będzie można podzielić się własnymi doświadczeniami i poznać stanowiska, problemy i oczekiwania na styku współpracy projektanta – rzeczoznawcy pożarowego – funkcjonariusza PSP przeprowadzający czynności odbiorowe.

Warsztaty ArchiCAD – od podstaw do samodzielnego projektowania!
12-05-2025, rozpoczęcie o 14:00. Kraków - MP/0019/War/2025

Zgłoszenia: malopolska@izbaarchitektow.pl (do 25.04.2025)

Warsztaty stacjonarne dla początkujących i średniozaawansowanych.
❗ Wymagania: Własny laptop z zainstalowanym oprogramowaniem (wersja miesięczna).

Program szkolenia:
🔹 Część 1: Interfejs, narzędzia, ustawienia projektu
🔹 Część 2: Modelowanie – ściany, stropy, dachy, okna, schody
🔹 Część 3: Bryła budynku, biblioteki obiektów, wizualizacja
🔹 Część 4: Dokumentacja – layouty, zestawienia, eksport do PDF/DWG

AI w architekturze
11-06-2025, rozpoczęcie o 17:00. Warszawa - MA/0027/Std/2025

Zapraszamy na szkolenie z tematyki wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w zawodzie architekta.

Celem szkolenia jest zaprezentowanie spektrum istniejących rozwiązań AI, które mogą być przydatne w pracy architekta. Na szkoleniu zaprezentowane będą podstawy teoretyczne, sposoby tworzenia rozwiązań oraz praktyczne możliwości ich zastosowania. Szkolenie obejmuje tematy z zakresu generatywnego AI, modeli językowych, tradycyjnego uczenia maszynowego oraz uczenia głębokiego, z przykładami z zakresu architektury oraz urbanistyki.

1. Zaloguj się, aby zapisać się na szkolenie.
2. W ciągu godziny otrzymasz e-mail z potwierdzeniem rejestracji od IARP.Szkolenia, tytuł wiadomości: "Potwierdzenie rejestracji na szkolenie".
3. W na końcu tej wiadomości znajdziesz link do szkolenia – kliknij go w dniu szkolenia.
4. Szkolenie będzie nagrywane. Linki do prezentacji oraz nagrania będą dostępne w zakładce "Pliki" po zalogowaniu się na platformę szkoleniową IARP w ciągu maks. 2 dni.