Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
MP/0058/Std/2023

Sejm uchwalił 7 lipca 2023 r. ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która 24 lipca 2023 r. została podpisana przez Prezydenta. Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym 24 sierpnia 2023 r. Przepisy weszły w życie 24 września 2023 r.

2023-10-23

17:00 - 17:05

Powitanie

17:05 - 18:25

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

  1. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dokonana ustawą z dnia 7 lipca 2023 roku wprowadza fundamentalną zmianę systemu prawnego w obrębie planowania przestrzennego.
  2. Podstawowym i kluczowym instrumentem planowania przestrzennego stosowanym na terenie gmin będzie plan ogólny - nowy akt prawa miejscowego, który zastąpi dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
  3. Każda gmina w Polsce będzie zobowiązana do uchwalenia planu ogólnego do końca 2025 roku, pod rygorem braku możliwości uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i wydawania decyzji o warunkach zabudowy, a co za tym idzie również pozwoleń na budowę. 
  4. Plany ogólne nie będą treściowo tożsame z dzisiejszymi studiami – ograniczać się będą w zasadzie do standardów urbanistycznych i parametrów zabudowy, z wyznaczeniem tzw. stref funkcjonalnych, w pozostałym zakresie dotychczasowe unormowania zawarte w studiach będą uchwalane w ramach strategii rozwoju gmin.
  5. Możliwe będzie jednoczesne procedowanie zmian planu ogólnego i planów miejscowych, co na gruncie dotychczasowych przepisów nie było możliwe. Wprowadza się również możliwość uchwalania planów lub zmian w treści planów w uproszczonym trybie – z pominięciem wniosków do projektu planu i ze skróconym okresem i zakresem konsultacji społecznych.
  6. Decyzje o warunkach zabudowy będą wydawane na różnych zasadach, w zależności od momentu wszczęcia postępowania względem wejścia w życie ustawy oraz wejścia w życie planu ogólnego na terenie gminy, przy czym docelowo stanowić mają jedynie uzupełniający instrument planistyczny, a nie jak dotychczas – alternatywę dla planów miejscowych.
  7. Ustawa przewiduje nowy instrument planistyczny w postaci zintegrowanych planów inwestycyjnych, stanowiących uproszczone plany miejscowe, ale uchwalane na wniosek inwestora, w uproszczonej procedurze, pod warunkiem określonych w tzw. umowie urbanistycznej świadczeń na rzecz gminy.

18:25 - 19:00

Prowadzący
Miejsce
Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP
ul. Kraszewskiego 36
30-110 Kraków
Forma
Stacjonarne z transmisją internetową
Kontakt do organizatora

12 427-26-47
malopolska@izbaarchitektow.pl

Cel
Poszerzenie wiedzy z zakresu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Aby zarejestrować się na szkolenie, musisz się zalogować!