Powrót do archiwum

Szkolenie archiwalne

2. Podstawy prawne efektywności energetycznej budynków – przegląd historyczny zmian w prawodawstwie UE w zakresie efektywności energetycznej budynków
MA/0122/Std/2024

Szkolenie objęło wiedzę o istotnych dla architektów informacjach zawartych w takich dokumentach jak: Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), Dyrektywa o efektywności energetycznej (EED), Dyrektywa o odnawialnych źródłach energii (RES), Ustawa o charakterystyce energetycznej, Ustawa O efektywności energetycznej oraz odpowiednie Rozporządzenia właściwych Ministrów do ww. zagadnień.

2025-01-31

15:00 - 16:15

Regulacje dotyczące efektywności energetycznej budynków w UE, ONZ i Polsce

16:15 - 17:00

pytania i dyskusja

Prowadzący

Profesor Uczelni na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Doradca Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., Wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Współautor około dwustu publikacji naukowych, kilkudziesięciu opracowań technicznych i artykułów prasowych o tematyce budowlanej i efektywności energetycznej w gospodarce. Autor licznych (około 112) ekspertyz dla instytucji państwowych, samorządowych i przedsiębiorstw. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za osiągnięcia w dziedzinie efektywności energetycznej w budownictwie.

Adiunkt badawczo-dydaktyczny na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Kierownik projektu w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. oraz profesor wizytujący na Universite Cote d’Azur we Francji. Autor i współautor kilkunastu publikacji z zakresu efektywnego wykorzystania wody, budownictwa i efektywności energetycznej. Współautor licznych ekspertyz dla instytucji państwowych, samorządowych i przedsiębiorstw oraz kierownik projektów unijnych.

Architekt IARP; nauczyciel akademicki, pracownik Zakładu Projektowania Prośrodowiskowego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (adiunkt badawczo-dydaktyczny); zajmuje się zagadnieniami związanymi ze zrównoważonym budownictwem, analizami ESG, WLC, LCA w budownictwie oraz efektywnością energetyczną; w latach 2013–2023 kierował Pracownią Projektów Budownictwa Energooszczędnego w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. Autor oraz współautor kilkunastu artykułów naukowych z zakresu efektywności energetycznej, oraz śladu węglowego budynków, oraz raportów i ekspertyz specjalistycznych.

Miejsce
Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP
Koszykowa 54
00-675 Warszawa
Forma
Internetowe
Kontakt do organizatora

22 856-21-28
mazowiecka@izbaarchitektow.pl