Powrót do archiwum

Szkolenie archiwalne

Wybrane problemy stosowania Warunków technicznych w zakresie energooszczędności i ubezpieczeń budynków
WM/0082/Std/2014

Praktyczne stosowanie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie energooszczędności.

Przygotowywanie wytycznych do obliczeń projektowanej charakterystyki budynku.

Rozwiązania fasad wentylowanych z systemami mocowania naruszającymi ciągłość izolacji cieplnej.

Projektowanie budynków z uwzględnieniem wymogów ubezpieczycieli budynków i optymalizacja kosztów bezpieczeństwa pożarowego.

2015-01-27

15:45 - 16:00

Rejestracja uczestników

16:00 - 17:00

Nie wystarczy zbudować, trzeba jeszcze ubezpieczyć

Po serii pożarów nowych obiektów i podliczeniu poniesionych strat, ubezpieczyciele starannie oceniają ryzyko i od niego uzależniają warunki ubezpieczenia. Zdarza się, że w ogóle odmawiają ubezpieczenia, co w wielu przypadkach uniemożliwia korzystanie z budynku i przekreśla sens inwestycji lub wymaga dokonania kosztownych przeróbek budowlanych. Wymogi ubezpieczycieli przeważnie wykraczają poza standardy określone w Warunkach Technicznych. Jak uniknąć wysokich kosztów wprowadzania dodatkowych zabezpieczeń przeciwpożarowych po ukończeniu inwestycji? Co jest istotne dla ubezpieczycieli i jak, przez odpowiednie podejście do projektowania, minimalizować koszty bezpieczeństwa pożarowego? Praktyczne rozwiązania poparte przykładami przedstawi doświadczony specjalista ds. oceny ryzyka inż. Marek Łastowski.

17:00 - 17:15

Przerwa kawowa

17:15 - 18:00

Nowa metodologia obliczeń energetycznych a Warunki techniczne

Architekt rzadko zajmuje się obliczeniami charakterystyki energetycznej budynku, ale w celu przygotowania projektowanej charakterystyki musi podać wiele wytycznych do obliczeń. Co się zmieniło w przepisach prawa, jakie elementy budynku i jakie rozwiązania będą grały coraz większą rolę w charakterystyce energetycznej? Wykład poprowadzi Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego ROCKWOOL Polska.

18:00 - 18:20

Fasady wentylowane – skomplikowane termicznie

Fasada wentylowana z okładzinami panelowymi to coraz częściej wybierane rozwiązanie, nie tylko w budynkach komercyjnych ale i w mieszkalnych. Jest to rozwiązanie technicznie i ekonomicznie atrakcyjne, ale trudne od strony zagadnień cieplnych. Systemy mocowania paneli elewacyjnych stanowią zaskakująco poważne osłabienie cieplne ściany.
Wykład poprowadzi Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego ROCKWOOL Polska.

18:20 - 18:50

Dyskusja i pytania

Prowadzący
Absolwent Politechniki Łódzkiej, magister inżynier budownictwa. Kierownik Działu Doradztwa Technicznego i Specyfikacji w Rockwool Polska Sp. z o. o., wcześniej, przez 6 lat był dyrektorem BuildDesk Polska Sp z o.o.. W 2006 roku pełnił funkcję menadżera do spraw efektywności energetycznej w
Rockwool Polska Sp z o.o. gdzie przygotowywał strategie biznesowe firm włączające efektywność energetyczną jako kluczowy czynnik.
W sumie 17.letnie doświadczenie zawodowe w zakresie efektywności energetycznej w budownictwie.
Miejsce
sala konferencyjna VIII piętro
1 Maja 13
25-369 Olsztyn