Powrót do archiwum

Szkolenie archiwalne

Instalacje teletechniczne w budynkach wielokondygnacyjnych
PO/0031/Std/2013

Zmiana rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie wyposażenia budynków w instalacje telekomunikacyjne.

Aktualny stan prawny, interpretacja zapisów i wyjaśnienia praktyków od strony projektowej i technicznej.

2013-10-11

14:30 - 15:00

Rejestracja uczestników

Rejestracja uczestników.

15:00 - 15:10

Powitanie uczestników

Powitanie uczestników.

15:10 - 15:20

Światłowód - pożądane medium w lokalu jak prąd, woda, gaz

Krótkie wprowadzenie dlaczego medium światłowodowe jest tak ważne dla obecnych konsumentów (abonentów, klientów kupujących mieszkanie). Jakie są przewagi techniki światłowodowej i dlaczego to medium będzie wymagane jak gaz i woda w mieszkaniu.

15:20 - 15:50

Nowe obowiązki deweloperów w świetle aktualnych przepisów

W dniu 22 lutego 2013 weszło w życie Nowe Rozporządzenie zmieniające Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Omówienie nowelizacji rozporządzenia, ich wpływu na projektowanie, planowanie i realizację inwestycji. O czym należy pamiętać po zmianach legislacyjnych i czym różni się projektowanie instalacji światłowodowej od teletechnicznej.

15:50 - 16:30

Panel dyskusyjny z ekspertami na temat nowych przepisów

W dyskusji panelowej zaproszeni eksperci, którzy uczestniczyli w pracach i konsultacjach podczas opracowywania nowych WT,  przedstawią swoje zdanie na temat kluczowych zapisów w nowej regulacji. Będą także omawiać obecny model procesu inwestycyjnego i relacji między Inwestorem, Generalnym Wykonawcą, Wykonawcą instalacji i Operatorem telekomunikacyjnym. Przedstawią jak ich zdaniem wyglądać będzie podział ról na kolejnych etapach: od projektu, poprzez realizację aż po etap serwisowania instalacji.  Dyskusja będzie miała charakter otwarty, eksperci odpowiedzą też na pytania ze strony uczestników.

16:30 - 16:45

Przerwa kawowa

Zapraszamy na kawę, herbatę i coś słodkiego.

16:45 - 17:30

Jak nowe przepisy przekładają się na praktykę projektową i instalacyjną

Analiza przypadków (na bazie dotychczasowych doświadczeń firmy wykonawczej) jak w rzeczywistości realizuje się kompleksową instalację teletechniczną według Nowego Rozporządzenia. Jakie są możliwe scenariusze (techniki) instalacji światłowodowej (to cenne uwagi dla osób odpowiedzialnych za projektowanie instalacji np. architektów). Przykłady złych praktyk czyli jak nie należy robić i jakie mogą być konsekwencje.

17:30 - 18:00

Uczmy się od najlepszych

Analiza przypadku (case study) na przykładzie realizacji deweloperów, którzy już realizują inwestycje zgodnie ze zmienionymi przepisami.

18:00 - 18:30

Podsumowanie, pytania, konsultacje

Rozmowy i dyskusje z uczestnikami.
Prowadzący

Dyrektor Akademii Światłowodowej FCA - jednostki doradczo-szkoleniowej.
Od ponad 15 lat w branży telekomunikacji światłowodowej. Wcześniej jako Dyrektor Działu Technicznego w FCA sp. z o.o. współpracował m.in. z wieloma operatorami telekomunikacyjnymi, którzy w ostatnich latach uruchamiali instalacje pilotażowe, a później komercyjne w technologii FTTH (z ang. Fiber to The Home - światłowód do domu/do mieszkania). Współautor książki "FTTH - czyli po co komu światłowód do domu?". Członek Kolegium Ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.
Członek Memorandum przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji z ramienia FCA.

Członek Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Od ponad 40 lat zajmuje się prowadzeniem procesów inwestycyjnych.
Przewodniczący Sekcji Operatorów Telekomunikacyjnych przy KIGEiT, wiceprzewodniczący Komitetu Teleinformatyki, Technik Komunikacyjnych i Strategii Biznesowej KIG. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji szeregu projektów w sektorze telekomunikacyjnym.
Członek Memorandum przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji z ramienia KIGEiT.
Ekspert Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki i autor wielu artykułów na temat instalacji teletechnicznych i telekomunikacyjnych.

Prezes Stowarzyszenia Teletechników Polskich XXI - organizacji pozarządowej o charakterze zawodowo-naukowo-technicznym, działającym na rzecz użyteczności publicznej i działalności związanej z szeroko pojętą branżą teletechniczną.
Członek Memorandum przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji z ramienia STP XXI.
Od ponad 20 lat związany z branżą teletechniczną, autor wielu artykułów i prac z zakresu instalacji teletechnicznych, audytów teletechnicznych.

Dyrektor ds. Rozwoju - Grupa INEA i HFC Systems Sp. z o.o.
Dyrektor Zarządzający - Inteligentne Instalacje Sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Poznańskiej na wydziale Elektroniki i Telekomunikacji oraz absolwent studiów podyplomowych na Harvard Business Review Polska.
Związany z branżą telekomunikacyjną ponad 15 lat, główne obszary aktywności to sporządzanie projektów telekomunikacyjnych, koordynowanie prac projektowych, współpraca z zewnętrznymi jednostkami badawczymi i rozwojowymi w branży telekomunikacyjnej.

Miejsce
Pomorska Okręgowa Izba Architektów RP
Targ Węglowy 27
80-836 Gdańsk
Forma
Stacjonarne
Kontakt do organizatora

58 300 06 56
pomorska@izbaarchitektow.pl