nr szkolenia: WP/0032/Std/2019
- Rozpoczęcie:
- 2019-06-17 o godzinie 14:30
- Forma:
- Stacjonarne
- Miejsce:
-
Sala Konferencyjna WOIA RP
Stary Rynek 56
61-772 Poznań
- Kontakt do organizatora:
- 61 855-08-46
wielkopolska@izbaarchitektow.pl
- Czas trwania szkolenia:
- 5 godz.
Budynki przyszłości. Jak projektować i budować komfortowe, trwałe i atrakcyjne obiekty, których użytkownicy nie płacą za energię? Część II
WP/0032/Std/2019
Zapoznanie się z cechami budynku pasywnego. Analiza przykładów rozwiązań projektowych.
Poznanie technologii i materiałów wykorzystywanych w trakcie budowy budynków w standardzie pasywnym.
Poznanie nowoczesnych rozwiązań projektowych mających wpływ na rozwiązanie najbardziej palących problemów naszej cywilizacji, jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, ubóstwo energetyczne, itp.
2019-06-17
14:30 - 15:00
Rejestracja uczestników
15:00 - 17:00
Standard pasywny
- Wstęp. Czym jest standard pasywny?
- Wymogi dla budynków w standardzie pasywnym. Klasy standardu pasywnego. Przykłady budynków w standardzie pasywnym budowanych w Polsce i na świecie.
- Zasady projektowania i budowy w standardzie pasywnym omówione na przykładach wraz z omówieniem rozwiązań projektowych:
- Orientacja budynku względem stron świata i kształt bryły
- Izolacja termiczna budynku
- Redukcja mostków termicznych
- Szczelność powietrzna budynku
- Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
- Dobór i montaż super-energooszczędnych okien i drzwi
- Ochrona budynku przed przegrzewaniem
- Bilans cieplny budynku – dobór instalacji grzewczo-chłodzącej
17:00 - 17:30
Przerwa kawowa
17:30 - 18:00
Prezentacja firmy partnerskiej
18:00 - 20:00
Proces projektowania i technologie budowy
1. Proces projektowania- Wykorzystanie pakietu PHPP
- Różne technologie budowy, a standard pasywny
- Różnice między technologią murowaną, a technologią drewnianą-szkieletową
- Inne technologie budowy w standardzie pasywnym
- Różne materiały izolacyjne
Prowadzący
Z wykształcenia architekt (Politechnika Poznańska), Certyfikowany Europejski Projektant Budownictwa Pasywnego (certyfikat Passivhaus Instytut w Darmstadt, 2012r.). Od 8 lat właściciel firmy PASYWNY M2, projektującej głównie budynki w standardzie pasywnym, a od 2015 roku również zero- i dodatnio-energetyczne. Autor m.in. (wraz z pracownią OYSTER) pierwszego budynku pasywnego w Poznaniu z certyfikatem Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt, przedszkola ze żłobkiem w standardzie pasywnym oraz jednorodzinnych budynków w standardzie pasywnym, zero- i dodatnio-energetycznym. Od ponad dziesięciu lat aktywnie promuje wiedzę na temat budynków niskoenergetycznych poprzez edukację firm z sektora MŚP, publikacje oraz wystąpienia w programach telewizyjnych i audycjach radiowych. Prelegent na konferencjach dotyczących budownictwa energooszczędnego i pasywnego na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim m.in.: Międzynarodowe Targi Poznańskie – Budma, Konferencja pt.: Od Budownictwa Pasywnego do Budownictwa Powszechnego" Poznań 2016r, 2017r, 2018r; Forum Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego” Poznań 2013r, 2014r, 2015r, 2016r, 2017r, 2018r. Poleko System i GreenPower: Konferencja pt.: „Budownictwo Pasywne, Budownictwo Zielone” Poznań 2014r, 2015r, 2016r,2017r.
Prezes Stowarzyszenia Wielkopolski Dom Pasywny zrzeszającego firmy i instytucje związane z budownictwem pasywnym. Wieloletni wykładowca na uczelniach w USA: School of Management, University of Massachusetts oraz School of Business, University of Connecticut; a także na uczelniach w Polsce: Uniwersytety Ekonomiczne w Poznaniu i Wrocławiu, a także na Wyższej Szkole Bankowej. W latach 2010-2013 pracował jako Specjalista ds. Edukacji i Promocji oraz jako Specjalista ds. Projektów w Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią. Jest współautorem Strategii wzrostu efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii w Wielkopolsce na lata 2011-2020 i autorem i współautorem licznych projektów edukacyjnych i promocyjnych w dziedzinie budownictwa zrównoważonego w Wielkopolsce. Prowadził liczne szkolenia z zakresu mikro źródeł energii odnawialnej i budownictwa niskoenergetycznego dla różnorodnych grup docelowych. Współautor i redaktor licznych publikacji dotyczących budownictwa niskoenergetycznego i zrównoważonego. Prelegent i moderator konferencji tematycznych związanych z budownictwem zrównoważonym i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w budownictwie. Posiada tytuł Master of Science of Information Sytems z School Of Business, Western New England College, a także
tytuł magistra ekonomii z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Miejsce
Sala Konferencyjna WOIA RPStary Rynek 56
61-772 Poznań
Forma
StacjonarneKontakt do organizatora
61 855-08-46
wielkopolska@izbaarchitektow.pl