Budynki przyszłości. Jak projektować i budować komfortowe, trwałe i atrakcyjne obiekty, których użytkownicy nie płacą za energię? Część II
WP/0032/Std/2019

Szkolenie jest rozszerzeniem wiedzy na temat projektowania budynków w standardzie pasywnym. Uczestnicy dowiedzą się o założeniach oraz poznają zasady projektowania i budowy w standardzie pasywnym omówione na konkretnych przykładach. Na szkoleniu przedstawiony zostanie proces projektowania budynków w standardzie pasywnym oraz omówione zostaną technologie, komponenty i materiały wraz z prezentacja konkretnych rozwiązań projektowych.

2019-06-17

14:30 - 15:00

Rejestracja uczestników

15:00 - 17:00

Standard pasywny

 1. Wstęp. Czym jest standard pasywny?
 2. Wymogi dla budynków w standardzie pasywnym. Klasy standardu pasywnego. Przykłady budynków w standardzie pasywnym budowanych w Polsce i na świecie.
 3. Zasady projektowania i budowy w standardzie pasywnym omówione na przykładach wraz z omówieniem rozwiązań projektowych:
 • Orientacja budynku względem stron świata i kształt bryły
 • Izolacja termiczna budynku
 • Redukcja mostków termicznych
 • Szczelność powietrzna budynku
 • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
 • Dobór i montaż super-energooszczędnych okien i drzwi
 • Ochrona budynku przed przegrzewaniem
 • Bilans cieplny budynku – dobór instalacji grzewczo-chłodzącej

17:00 - 17:30

Przerwa kawowa

17:30 - 18:00

Prezentacja firmy partnerskiej

18:00 - 20:00

Proces projektowania i technologie budowy

1. Proces projektowania
 • Wykorzystanie pakietu PHPP
 • Różne technologie budowy, a standard pasywny
2. Technologie budowy związane ze standardem pasywnym
 • Różnice między technologią murowaną, a technologią drewnianą-szkieletową
 • Inne technologie budowy w standardzie pasywnym
 • Różne materiały izolacyjne
3. Dyskusja
Prowadzący
Z wykształcenia architekt (Politechnika Poznańska), Certyfikowany Europejski Projektant Budownictwa Pasywnego (certyfikat Passivhaus Instytut w Darmstadt, 2012r.). Od 8 lat właściciel firmy PASYWNY M2, projektującej głównie budynki w standardzie pasywnym, a od 2015 roku również zero- i dodatnio-energetyczne. Autor m.in. (wraz z pracownią OYSTER) pierwszego budynku pasywnego w Poznaniu z certyfikatem Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt, przedszkola ze żłobkiem w standardzie pasywnym oraz jednorodzinnych budynków w standardzie pasywnym, zero- i dodatnio-energetycznym. Od ponad dziesięciu lat aktywnie promuje wiedzę na temat budynków niskoenergetycznych poprzez edukację firm z sektora MŚP, publikacje oraz wystąpienia w programach telewizyjnych i audycjach radiowych. Prelegent na konferencjach dotyczących budownictwa energooszczędnego i pasywnego na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim m.in.: Międzynarodowe Targi Poznańskie – Budma, Konferencja pt.: Od Budownictwa Pasywnego do Budownictwa Powszechnego" Poznań 2016r, 2017r, 2018r; Forum Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego” Poznań 2013r, 2014r, 2015r, 2016r, 2017r, 2018r. Poleko System i GreenPower: Konferencja pt.: „Budownictwo Pasywne, Budownictwo Zielone” Poznań 2014r, 2015r, 2016r,2017r.
Prezes Stowarzyszenia Wielkopolski Dom Pasywny zrzeszającego firmy i instytucje związane z budownictwem pasywnym. Wieloletni wykładowca na uczelniach w USA: School of Management, University of Massachusetts oraz School of Business, University of Connecticut; a także na uczelniach w Polsce: Uniwersytety Ekonomiczne w Poznaniu i Wrocławiu, a także na Wyższej Szkole Bankowej. W latach 2010-2013 pracował jako Specjalista ds. Edukacji i Promocji oraz jako Specjalista ds. Projektów w Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią. Jest współautorem Strategii wzrostu efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii w Wielkopolsce na lata 2011-2020 i autorem i współautorem licznych projektów edukacyjnych i promocyjnych w dziedzinie budownictwa zrównoważonego w Wielkopolsce. Prowadził liczne szkolenia z zakresu mikro źródeł energii odnawialnej i budownictwa niskoenergetycznego dla różnorodnych grup docelowych. Współautor i redaktor licznych publikacji dotyczących budownictwa niskoenergetycznego i zrównoważonego. Prelegent i moderator konferencji tematycznych związanych z budownictwem zrównoważonym i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w budownictwie. Posiada tytuł Master of Science of Information Sytems z School Of Business, Western New England College, a także
tytuł magistra ekonomii z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Miejsce
Sala Konferencyjna WOIA RP
Stary Rynek 56
61-772 Poznań
Cel
Zapoznanie się z cechami budynku pasywnego. Analiza przykładów rozwiązań projektowych. Poznanie technologii i materiałów wykorzystywanych w trakcie budowy budynków w standardzie pasywnym. Poznanie nowoczesnych rozwiązań projektowych mających wpływ na rozwiązanie najbardziej palących problemów naszej cywilizacji, jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, ubóstwo energetyczne, itp.
Aby zarejestrować się na szkolenie, musisz się zalogować!